PROČ NEZAČÍNAT PROJEKT S KŘIŠŤÁLOVOU KOULÍ

Home / blog / PROČ NEZAČÍNAT PROJEKT S KŘIŠŤÁLOVOU KOULÍ
PROČ NEZAČÍNAT PROJEKT S KŘIŠŤÁLOVOU KOULÍ

Celkem často se dostávám do situace, kdy se ode mě očekává odpověď na dotaz: “A kolik by nás stálo naprogramování takové aplikace?” Otázka zpravidla přichází s ujištěním, že ta aplikace je “v podstatě velice jednoduchá”!

To je ovšem velice záludná situace, protože se předpokládá, že mám křišťálovou kouli. Ne, tu bohužel nemám. Nikdo ji nemá, ačkoliv někdo se tak může tvářit. Takový člověk nebo firma nevědomky vystavuje poptávající organizace (často úředníky, vědecké pracovníky a další) velkému riziku – předraženým zakázkám, které se jen těžko obhajují nebo třeba nervovému vypětí z neustálých tahanic plynoucích ze vzájemného nepochopení zadání atp.
Bylo by dobré, aby zadavatelé chystali své projekty kvalitněji a dodavatelé věděli, do čeho půjdou.

Co tomu brání?

Proč hledáme Čáryfuka?

Kdo neví, Čáryfuk byl pan čaroděj, který by se hodil při přípravě projektů. Viděl do budoucnosti. Jenže on tu není a na začátku projektu máme autora, který přichází s vlastním popisem funkcí aplikace a více či méně jasnou představou o způsobu financování. Zkrátka chce být připraven zajistit finanční zdroje na svůj projekt (nové databáze a aplikace). K tomu jsou ale zapotřebí nabídky od dodavatelů, které žádá.

Když se nad tím zamyslíme, jde o komplikovanou situaci s celou řadou neznámých. Stručně řečeno:

  • Autor nápadu (budoucí zadavatel) nemá k dispozici zadání, na které by šla nachystat relevantní nabídka.
  • Autor nápadu ani nemůže vědět, co by mohl po dodavateli požadovat, protože je v IT lajkem. Takto vznikají nevyřčená očekávání zadavatele, které vedou ke zklamání na konci projektu.
  • Autor nápadu přirozeně nedokáže dohlédnout za horizont svého nadšení a definovat požadavky na dílo tak, aby byl provoz v budoucnu udržitelný.
  • Autor nápadu musí rozhodovat ve stavu (zatím ještě blažené) nevědomostí týkající se technické proveditelnosti a jisté míry naivity díky absenci zkušeností s IT projekty.
  • Jediným logickým cílem autora je v daný moment zajistit financování projektu, aby získal úvazek nebo mohlo dojít k realizaci jako takové.

Takováto situace vede k vytvoření projektové bubliny, která jednoho dne splaskne. A o to žádný zadavatel ani dodavatel nestojí.

Proč se nevyplatí dělat Čáryfuka z dodavatelů technologií

Běžně se iniciátoři projektů snaží v zoufalé ale vlastně i euforické situaci přenést zodpovědnost za kvalitu budoucího díla (které není srozumitelně popsané) na dodavatele. Jenže dodavatel je v úplně jiné pozici a dokáže se s tím popasovat, ačkoliv ani on nemá svého Čáryfuka (vážně!).

Jaké situace můžete očekávat?

Pokud je nezkušený, tak střelhbitě vyhotoví nabídku na základě vágních podkladů. V tomto případě se musí zadavatel připravit na to, že:

  • cena projektu může být značně podhodnocená a v budoucnu bude třeba otevřít téma víceprací
  • dílo nebude dokončeno včas
  • po uvedení aplikace do provozu přijde zklamání, protože aplikace nesplní očekávání uživatelů a ani zde nebude snaha věci dotáhnout do zamýšleného (nikoliv popsaného) konce

Pokud půjde o zkušeného dodavatele, který chce dílo dodat včas a v kvalitě, kterou klient očekává, přijde s nabídkou řádně nafouknutou a s návrhem smlouvy, který mu zajistí:

  • cenu díla zahrnující velký tzv. polštář
  • proplacení každé jednotlivé hodiny práce při sebemenší změně
  • enormní závislost zadavatele na dodavateli
  • obrovský tlak na úroveň součinnosti ze strany zadavatele

Druhý popsaný případ je podle mě více přijatelný, protože vede k aplikaci, která splní očekávání zadavatele a získá si oblibu u uživatelů. Bohužel tyto projekty jsou právem napadány kvůli vysoké pořizovací ceně a drahému servisu. Ten je ale z pohledu dodavatele logický, jelikož musí ustát vysokou míru rizika plynoucího z nejednoznačnosti a vágnosti zadání a jisté nekompetentnosti zadavatele poskytovat součinnost.

Je tu ovšem třetí možnost, která spočívá v zodpovědné přípravě zamýšlených IT projektů a tu vám doporučuji.

Opora v podobě nezávislého konzultanta

Třetí varianta, jak se vypořádat s riziky a důsledky narychlo chystaných projektů je, že si s námi domluvíte schůzku. Jak rychle poznáte, že vám máme co nabídnout? Zkuste to takto:

  1. Na jednu A4 (kterou nejspíš už máte) napište vlastními slovy, co od aplikace očekáváte, jaký problém má vyřešit a pro koho je určená.
  2. Dokument pošlete na email milan.jindacek(zavináč)gisconsulting.cz
  3. Spolu si sjednáme schůzku, na které snadno poznáte, že nejde o ztrátu času.
  4. Po celou dobu budete rozumět všemu, o čem bude řeč a neztratíte se v IT termínech,
    brzy se dostaví pocit, že vaši myšlenku rozvíjíme a nabízíme Vám nápady plynoucí z našich zkušeností, které máme z realizací středních i velkých IT projektů
  5. a díky kterým Vás upozorníme na důležité věci a naopak Vám usnadníme život tím, že ty nepodstatné otázky nebudete muset řešit.
  6. Několikrát se setkáme, abychom si nad grafickými materiály ujasnili představu o aplikaci. Přijdeme s alternativami a snadno zachytíme nové požadavky, které od Vás jistojistě vzejdou.
  7. Dostáváte od nás popis aplikace a podklady pro výběr dodavatele.
  8. Jsme Vašim partnerem během realizace až do předání díla.
  9. Vy máte splněné své povinnosti, uživatelé jsou spokojení, dodavatel je spokojený a my také.

Šetříme nejen vaše peníze, ale i starosti

Pomůžeme Vám rozpracovat nápad do podoby srozumitelného projektového návrhu. Provedeme technickou analýzu a řekneme Vám rámec finančních prostředků, které byste měli nachystat. V průběhu projektu jsme Vaší oporou při řešení technických otázek s dodavatelem a zajistíme řádné převzetí díla v požadované kvalitě. Vy se soustředíte pouze na své požadavky a obor, kde jste profíkem. Buďte připraveni zahájit úspěšné a funkční IT projekty!

Zvažte naši nabídku zde.

REGISTRACE

[ufbl form_id=“1″]

×
Geoinformační tipy!

Jak se vyvarovat nepříjemnostem při práci s mapami?

Přečtěte si náš praktický manuál.

Po zadání Vaší e-mailové adresy Vám zašleme odkaz.

Form couldn't be found for id 1

×